HACCP

 

  HACCP چیست؟
     HACCP مجموعه الزامات مربوط به سیستم مدیریت بهداشت موادغذایی  Hazard است که این اصطلاح از عبارت   Analysis – critical control point به معنی تجزیه و تحلیل خط و نقاط کنترل بحرانی گرفته شده است.
     HACCP برای اولین بار در سال 1971 در کنفرانس ملی حفاظت موادغذایی مطرح شد.. سپس در سال 1973 سازمان فضانوردی آمریکا (ناسا) با همکاری شرکت بیلسبوری این سیستم را برای اطمینان از سلامت موادغذایی اجراکردند. این سیستم درسال 1985 به اطلاع عموم رسید و در سال WHO/ /1993توسط کمیسیون کدکس پذیرفته شد. در سال 1377 سازمان FAO استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران آیین کار استفاده ازHACCP را تحت عنوان استاندارد ملی 4557 منتشرکرد.

     این سیستم با هدف ایمن سازی فرآیندهای تولید مواد غذایی و پیشگیری از بروز حوادث ناشی ازمشکلات بهداشتی مواد غذایی در سازمان ها مستقرمی شود. آنها که با HACCP آشنا نیستند غالباً دچار این برداشت غلط شده اند که HACCP سیستمی مشکل و پیچیده است و باید آن را به کارشناسان خبره واگذاشت، بی تردید وجود سطحی از تخصص برای اجرایHACCP ضروری است ، اما این تخصص در واقع همان درک درست و کامل از فرآورده های شرکت، مواد اولیه و فرآیند ها به علاوه عواملی است که می توانند برای سلامتی مصرف کنندگان خطر ساز باشند، HACCPبه خودی خود یک نظام کامل مدیریت تولیدی یا در یک سیستم صنعتی معمولی خوب،عنصری محوری و تعیین کننده خواهد بود HACCP.دارای 7 اصل به شرح زیراست:
1- تجزیه وتحلیل مخاطرات موجود(میکروبی ، شیمیایی ، فیزیکی) ،تعیین اندازه مخاطره
2-  شناسایی نقاط کنترل بحرانی
3-  تعیین محدوده های بحرانی
4-  تعیین سیستم نظارتی برای هرکدام از نقاط کنترل بحرانی
5-  اقدامات اصلاحی
6-  سیستم مستندسازی و نگهداری سوابق
7- ایجاد فرآیندهای تصدیق

     استقرارسیستم  HACCP در سازمان با توجه به اجرای مراحل کنترل مناسب و مؤثر در طول فرآیندهای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول ،انبارش و نگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می دهد که با حداقل هزینه بهترین نتایج حاصل شود و کیفیت محصولات تولیدی به نحو مناسبی تضمین گردد.

     مزایای سیستم : HACCP ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان محصولات- حرکت به سمت تولید بدون نقص با استفاده از اصول- GMP  پیشگیری از مخاطرات شیمیایی ،میکروبی و فیزیکی که ممکن است درفرآورده های غذایی موجب ایجادخسارت و کاهش اعتبار سازمان شود.
     HACCP چگونه به ما. کمک می کند؟
     اولین مرحله ای که در آن HACCP به ما کمک خواهد کرد فرآوری غذای سالم است. این سیستم به ما کمک می کند تا در مورد وسایل ایمنی دست به قضاوت آگاهانه و به دور از پیش داوری بزنیم. واطمینان می دهد که تصمیم گیری و هدایت سیستم توسط افرادی کارآمد با آموزشهای مناسب صورت می گیرد. استفاده کنندگان از HACCP تقریبا بی تردید پی خواهند برد که این سیستم فواید دیگری نیز در حوزه کیفیت محصول دارد، این امر اساساً ناشی از افزایش آگاهی نسبت به خطرات به طور عام و مشارکت کارکنان قسمتهای عملیات درتولید است.
وجه اشتراکHACCP با سیستم مدیریت کیفیت :
     هدف از انجام سیستم مدیریت کیفیت دریک شرکت رسیدن به بالاترین سطح کیفیت می باشد. HACCP رامی توان از این لحاظ به عنوان یکسیستم مدیریت کیفیت درنظرگرفت زیراکمک می کند تا هدف شرکت،یعنی دستیابی به تولید ماده غذایی ایمن، تأمین گردد.
     ایزو 9000 یک سیستم مدیریت کیفیت است که فعالیت آن در درجه اول بر پیشگیری و شناسایی هرگونه محصول نامنطبق در طی تولید و عرضه به مصرف کننده متمرکزاست وبه دنبال آن ، با انجام اقدامات اصلاحی از بروز مجدد آن جلوگیری می نماید.منظور از اجرای ایزو 9000 این است که همواره محصول مطابق با ویژگی های مورد نظر تولیدشود. نکته بدیهی این است که در صورت شناسایی یک محصول غیرایمن، عملکردسیستم مدیریت کیفیت زیرسؤال می رود و این احتمال بوجودمی آید که محصول غیرایمن تولیدگردد.
     بنابراین با کاربرد HACCP و ازطریق مدیریت این سیستم توسط ایزو 9000 می توان مطمئن شد که همیشه محصول سالم تولیدمی شود. ایزو 9000 و HACCP که اولی با مدیریت کیفیت و دومی با مدیریت ایمنی ماده غذایی سروکاردارند ،وجه اشتراک زیادی با هم دارند. درهر دو سیستم نیاز به همکاری تمام کارمندان شرکت می باشد. هردو ،سازمان بندی و ساختار دقیقی دارندو در هر دومورد موضوعات کلیدی به طور دقیق شناسایی و تعریف شوند.هردو سیستم به صورت سیستم های تضمین کیفیت هستند و طوری طراحی شده اند که علاوه بر دستیابی به کیفیت مطلوب از لحاظ اقتصادی نیز باید کاملاً مقرون به صرفه باشند.

 

   صنعت ایران با وجود کادر مهندسی بسیار قوی ،‌تجهیزات تولیدی تخصصی و انحصاری ، تعهد و التزام پرسنل و مدیریت شرکت به امر کیفیت و تحویل به موقع ، همکاری با تولید کنندگان معتبر داخلی ، وجود شبکه گسترده فروش و خدمات باعث گردید این شرکت در مدت فعالیت چند ساله خود در زمینه های زیر سر بلند از انجام کلیه سفارشات در یافتی ، نامی نیک از تلاش صنعتگر ایرانی در صنایع داخلی بر جای بگذارد.

     - ارائه خدمات مشاوره در زمینه های  مختلف صنعتی ( برندینگ, طراحی لوگو, چاپ و تبلیقات )
     - مطالعات مکان یابی و مطالعات بازارهای هدف صنعتی
     - مطالعات امکان سنجی و طرحهای توجیهی صنعتی
     - طراحی و احداث واحدهای صنعت ( تاسیسات و ابنیه )
     - اصلاح, ارتقاء و تامین تجهیزات و ملزومات واحدهای صنعتی
    - تامین و تدارک کلیه لوازمات صنعت ( ابزارآلات, ملزومات ایمنی, ماشین آلات صنعتی, ماشین سازی, برق, الکترونیک, اتوماسیون صنعتی, انرژیهای نو و پاک )
     - همکاری آموزشی و مشاوره ای در طراحی و پیاده سازی واحدهای صنعتی ( صدور کلیه گواهینامه های استاندارد بین المللی ISO, مکاتبات و مذاکرات قراردادهای بین المللی بازرگانی, بازرگانی خارجی, برگزاری سمینارهای بازرگانی (تخصصی) به صورت گفتاری و شنیداری )
     - فن آوری اطلاعات و ارتباطات واحدهای صنعتی ( سخت افزار, نرم افزار, سیستم های جامع و خدمات اینترنت, طراحی وب سایت, شبکه و سیستم های مدیریت CRM )
     - مشاور بانکی و سرمایه گذاری واحدهای صنعتی
     - تامین مالی

       ما به دنبال ايجاد فرصت هاي جديد  براي کسب و کار شما هستيم, فرصت هاي کسب و کار نبايد از دست بروند، در دسترس بودن اطلاعات جامع و بروز کسب و کار مي تواند به تحولي مثبت در فضاي کسب و کار شما بينجامد, براي شروع  و اثبات عملي اينکه ما هواي شما را داريم با ما تماس بگيريد.

      لذا صنعت ایران با دارا بودن متخصصین مجرب آماده همه گونه همکاری در زمینه صدور گواهینامه بین المللی ایزو  HACCP صنعتی را در اسرع وقت دارا میباشد .

                                                                                                                                                            صنعت ایران

شرکت حمل و نقل نوید سرعت

شرکت حمل و نقل نوید سرعت

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
شرکت وردسان(با مسئولیت محدود)

شرکت وردسان(با مسئولیت محدود)

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
فروش پرینترهای سه بعدی

فروش پرینترهای سه بعدی

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
مشاور صنایع

مشاور صنایع

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
بازرگان حساب پاسارگاد

بازرگان حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
داوری در دعاوی وقراردادها

داوری در دعاوی وقراردادها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
مشاور حقوقی در شرکت ها

مشاور حقوقی در شرکت ها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
شرکت عمران حساب پاسارگاد

شرکت عمران حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
شرکت عمران حساب پاسارگاد

شرکت عمران حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
شرکت پارس فناوران خوارزم

شرکت پارس فناوران خوارزم

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
شرکت پارس فناوران خوارزم

شرکت پارس فناوران خوارزم

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۹


Copy

فنی مهندسی علم و وصنعت خواجه نصیر

مطالب مرتبط

  ثبت شکایات

  قوانین آگهی نامه

  قوانین وبسایت

   

  logo-samandehi

  دارای پروانه نشر از مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  آدرس : ایران - تهران، زعفرانیه

  صندوق پستی 1458-19395

  تلفن :

  +982122750210

  +982122750380

  +982122750430

  نمابر:

  +982122750569

  همراه:

  +989128361805

  ایمیل:

  info@sanatiran.com

  وبسایت:

  www.sanatiran.com

  عضویت در خبرنامه

  ... و یا ایمیل خود را وارد کنید.

   
  تماس با ما

  *نام:

  ايميل:

  *پيام: