در باره ما

 

       با توجه به سياست هاي كلان كشور , صنعت ایران در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي جهت حمايت همه جانبه از صنایع كه بصورت کوچک تشكيل مي گردند و به منظور حمايت از بخش هاي مختلف صنعت  با استفاده از تجميع توان سرمايه گذاران و تشكيل مجموعه هاي تخصصي و حرفه اي در صنعت، جمعي از فعالان بخش خصوصي به عنوان سرمايه گذاران اوليه اقدام به تاسیس صنعت ایران نموده اند. از مهمترين اهداف اين شركت ايجاد زمينه مشاركت عموم علاقه مندان به توسعه صنعت  و ايفاي نقش موثر در توسعه و رونق صنعت مي باشد.

      از نكات برجسته فعاليت هاي هلدينگ صنعت مي توان به ايجاد هم افزايي و يكپارچگي از طريق سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف كه زنجيره ارزش صنعت خواهد بود اشاره كرد.به اين ترتيب ضمن بهبود عملكرد سرمايه گذاري ها،اين اقدام مي تواند موجب افزايش ارزش سهام و سودآوري سهامداران شركت گردد.
     اکثر دوستان در طول مدت کاری خود با اصطلاح "هلدینگ" برخورد داشته اند در این پست می خواهیم قدری در خصوص این اصطلاح و تفاوت آن با " تراست" صحبت کنیم : 
     برای شروع این بحث لازم است 2 مفهوم نام آشنا را بار دیگر تعریف نماییم .
 
      سهام و سهامدار :                                                                                                                  
     سرمایه هر شرکت سهامی به قسمتهای مساوی تقسیم می شود و هر قسمت آن را یک سهم می نامند ، که هر فرد حقیقی یا حقوقی بعد از خرید سهم با توجه به میزان سهام خریداری شده ، مالک یخشی از آن شرکت می شود . که به آن سهامدار گفته می شود . که سهام دارای دو نوع عادی و ممتاز است که  در خصوص آنها توضیح خواهیم داد .
       حال با یادآوری مفهوم سهام به بحث اولیه خود باز گردیم  .

      "تراست" :                                                                                                                                                            ازاتحاد چند شرکت با اهداف یکسان که می تواند تولید کالای یکسان یا ارائه خدمات یکسان باشد به گونه ای که سهم عمده بازار را تامین می کنند " تراست" می گویند با این فرض که در اینگونه شرکتها سهام شرکتهای عضو را به صورت امانت نگاه می دارند و البته مالکیت سهام هر شرکت مربوط به خود همان شرکت است و شرکتهای عضو یک "تراست" استقلال فنی و مالی و بازرگانی خود را از دست می دهند و زمام امور آنها در "تراست" قرار می گیرد ، وظیفه اصلی تراست کنترل شرکتهای عضو از طریق آرای سهامداران آن شرکتها و انتصاب مدیران و اعمال نظارت بر امور آنهاست به گونه ای که بیشترین سود برای "تراست" حاصل شود و در نهایت سود حاصله بین اعضاء تقسیم می شود .
       اگر چندین شرکت "تراست" اتحادیه تشکیل دهند به آن " کنسرن"  گفته می شود . که اصولا در کشورهای صنعتی این" کنسرنها" دارای قدرت و تسلط زیادی هستند از نمونه های بارز این کنسرن ها می توان به دو مثال زیر اشاره کرد : 
      شرکت جنرال موتورز آمریکا : که از ادغام واحدهای خودرو سازی و ذوب آهن و لاستیک سازی و ... تشکیل شده است و جالب آنکه منابع مالی مورد نیاز خود را از بانکها و موسسات مالی وابسته به خود تامین می سازد .
      شرکت رویال داچ شل : در اصل این "کنسرن" عظیم نفتی در 2 کشور هلند و انگلستان تاسیس شده است که حتی یک حلقه چاه نفت در این دو کشور وجود ندارد !!
      با توضیحات مختصر ارائه شده مشخص گردید که شرکتهای " تراست" قدری باعث انحصاری شدن تولید یا خدمات خاص خود می شوند که شاید از نظر مصرف کننده چندان مطلوب نباشد .
     در ادامه به توضیح شرکتهای هلدینگ خواهیم پرداخت ...
 
     " هلدینگ ":                                                                                                                             
        شرکتهای "هلدینگ " یا شرکتهای مادر برخلاف شرکتهای " تراست" که در بالا در خصوص آنها مختصری توضیح ارائه شد ، مالک سهام شرکتهای تولیدی و یا خدماتی زیر گروه خود هستند و معمولا این سهام را تا حدی خریداری می نمایند که بتوانند برای آن شرکتها تصمیم گیری کنند ، همانطور که می دانید سهام داران ممتاز یک موسسه حق تصمیم گیری برای آن موسسه را ندارند و از این رو شرکت مادر با خرید نیمی از سهام عادی شرکت می تواند تصمیم گیری آن را بر عهده گیرد . 
      در شرکتهای هلدینگ ، شرکتهای تابعه استقلال حقوقی خود را تا حد زیادی حفظ می کنند اما استقلال مالی آنها به کلی از بین می رود و ممکن است بنا بر صلاح دید مالک آنها سیاستهای داخلی آنها نیز دستخوش تغییراتی گردد . 
      از جمله سرشناس ترین شرکتهای هلدینگ می توان به شرکت نوکیا ، سامسونگ ، ال جی و ... اشاره نمود . 
      شاید بتوان گفت منبع تولد شرکتهای هلدینگ شرکت جنرال الکتریک بود که دارای 170 شرکت مختلف که همه توسط دفتر مرکزی و 10 مدیر ارشد که مستقیما پاسخ گوی مدیر عامل بودند ، اداره می شدند . 
     قبل از پیدایش مفهوم هلدینگ دیده شده بود که قیمت سهام تعدادی از این شرکتهای تابعه جنرال الکتریک با هم بالا و پایین می شوند پس باید دارای وابستگیهای از لحاظ صنعت و تولید و اشتراکاتی بابت سود و زیان باشند و همین امر باعث پیدایش شرکتهای هلدینگ شد .
 
      سهام عادی :                                                                                                                                
      سهام عادی در واقع نوعی ابزار سرمایه گذاری است که نشان دهنده مالکیت دارنده آن در یک شرکت سهامی است . این نوع سهام به دو دسته با نام و بی نام تقسیم بندی می شود . 
      این دو قسم سهام از لحاظ مزایا تفاوتی با هم ندارند و صرفا درج شدن نام دارنده آن و یا عدم درج شدن نام دارنده آن بر روی برگه سهام وجه تمایز این دو سهام است . 
      ویژگیهای سهام عادی عبارت است از : 
     1- این نوع سهام از منابع تامین دائمی مالی است و سر رسید ندارد و شرکت انتشار دهنده آن الزامی به بازخرید آن ندارد . 
     2-دارندگان سهام عادی مالکان شرکت به حساب می آیند ، ولی از آنجایی که در پرداخت سود و اصل سرمایه شرکت دارندگان سهام ممتاز دارای حق تقدم هستند در اصل مالکان نهایی و قبول کنندگاه بیشترین ریسک در سرمایه گذاری دارندگاه سهام عادی هستند . 
     3- مسئولیت دارندگان سهام عادی به اندازه سرمایه آنها در شرکت محدود می شود لذا در صورتیکه تمام داراییهای یک شرکت به علت ورشکستگی فروخته شود و پول حاصله به اندازه تامین بستانکاران شرکت نباشد ، مسئولیتی متوجه سهام داران عادی نخواهد بود . 
     4- با توجه به گستردگی تعداد سهامداران در شرکتهای سهامی هیچ کدام از سهامداران نمی توانند به طور مستقیم در فعالیتهای شرکت اعمال نفوذ داشته باشند و تنها با رای گیری این امر میسر خواهد بود . 
     5- دارندگان سهام عادی علاوه بر حق انتخاب هیات مدیره شرکت با آرای خود اقدامات مدیریتی شرکت را تایید یا رد نمایند . 
     6- دارندگان سهام عادی دارای حق تقدم دز زمان خرید سهام جدید می باشند . 
     7- دارندگان سهام عادی حق خرید و فروش سهام خود را دارند و علاوه بر این حق دارند دفاتر شرکت را مورد بررسی قرار دهند ، هر چند در عمل معمولا از این امر جلوگیری می شود . 
      در ادامه به بررسی سهام ممتاز و ویژگیهای آن خواهیم پرداخت .
 
     سهام ممتاز :                                                                                                                                
     سهام ممتاز نوعی اوراق بهادار است که دارنده آن به نسبت درآمد و داراییهای شرکت حق معینی دارد و معمولا زمانی منتشر می شود که هزینه سهام عادی بالا باشد . 
      دلیل آنکه نام آن سهام ممتاز می باشد این است که : 
      الف )سود این سهام قبل از سهام عادی پرداخت می شود 
      ب ) در زمان انحلال شرکت و یا فروش داراییهای آن ، بعد از تسویه بدهی های شرکت ، ابتدا دارندگان سهام ممتاز سهام خود را دریافت می کنند و الباقی دارایی به دارندگان سهام عادی خواهد رسید . 
      سهام ممتاز را اوراق بهادار ترکیبی نیز می نامند چون ویژگیهای سهام عادی و اوراق قرضه را با هم دارا هستند . 
    سهام ممتاز از نظر نداشتن تاریخ سررسید و هزینه های مالیاتی شبیه سهام عادی هستند و از لحاظ دریافت سود ثابت همانند اوراق بهادار هستند . 
     سهام ممتاز از طریق پذیره نویسی وارد بازار می شوند و در بورس نیز قابل داد و ستد هستند . 
     ویژگیهای سهام ممتاز عبارت است از : 
       1- این سهام برای صاحبان آن در بردارنده نوعی حق مالکیت در شرکت است . 
       2- بدون سررسید است . 
       3-به دارندگان این سهام سود پرداخت می شود و پرداخت سود مستلزم این است که شرکت سود داشته باشد بنابراین پرداخت سود تضمین نمی شود و معمولا سود از پیش تعیین شده و ثابتی از قبل به این نوع سهام تعلق می گیرد . 
      4- دارندگان سهام ممتازاز نظر دریافت سود بر سهام داران عادی حق تقدم دارند و در صورت انحلال شرکت تا زمانی که سهام داران ممتاز مطالبات خود را دریافت ننموده اند ، سهام داران عادی حق برداشت چیزی از شرکت را ندارند . 
      5- دارندگان این نوع سهم معمولا حق رای ندارند و نمی توانند در تصمیم گیریهای شرکت دخالت کنند .

   صنعت ایران با وجود کادر مهندسی بسیار قوی ،‌تجهیزات تولیدی تخصصی و انحصاری ، تعهد و التزام پرسنل و مدیریت شرکت به امر کیفیت و تحویل به موقع ، همکاری با تولید کنندگان معتبر داخلی ، وجود شبکه گسترده فروش و خدمات باعث گردید این شرکت در مدت فعالیت چند ساله خود در زمینه های زیر سر بلند از انجام کلیه سفارشات در یافتی ، نامی نیک از تلاش صنعتگر ایرانی در صنایع داخلی بر جای بگذارد.

     - ارائه خدمات مشاوره در زمینه های  مختلف صنعتی ( برندینگ, طراحی لوگو, چاپ و تبلیقات )
     - مطالعات مکان یابی و مطالعات بازارهای هدف صنعتی
     - مطالعات امکان سنجی و طرحهای توجیهی صنعتی
     - طراحی و احداث واحدهای صنعت ( تاسیسات و ابنیه )
     - اصلاح, ارتقاء و تامین تجهیزات و ملزومات واحدهای صنعتی
    - تامین و تدارک کلیه لوازمات صنعت ( ابزارآلات, ملزومات ایمنی, ماشین آلات صنعتی, ماشین سازی, برق, الکترونیک, اتوماسیون صنعتی, انرژیهای نو و پاک )
     - همکاری آموزشی و مشاوره ای در طراحی و پیاده سازی واحدهای صنعتی ( صدور کلیه گواهینامه های استاندارد بین المللی ISO, مکاتبات و مذاکرات قراردادهای بین المللی بازرگانی, بازرگانی خارجی, برگزاری سمینارهای بازرگانی (تخصصی) به صورت گفتاری و شنیداری )
     - فن آوری اطلاعات و ارتباطات واحدهای صنعتی ( سخت افزار, نرم افزار, سیستم های جامع و خدمات اینترنت, طراحی وب سایت, شبکه و سیستم های مدیریت CRM )
     - مشاور بانکی و سرمایه گذاری واحدهای صنعتی
     - تامین مالی

   ما به دنبال ايجاد فرصت هاي جديد  براي کسب و کار شما هستيم, فرصت هاي کسب و کار نبايد از دست بروند، در دسترس بودن اطلاعات جامع و بروز کسب و کار مي تواند به تحولي مثبت در فضاي کسب و کار شما بينجامد, براي شروع  و اثبات عملي اينکه ما هواي شما را داريم با ما تماس بگيريد.

          

                                                                                                                                                            صنعت ایران

 

 

شرکت حمل و نقل نوید سرعت

شرکت حمل و نقل نوید سرعت

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۱
شرکت وردسان(با مسئولیت محدود)

شرکت وردسان(با مسئولیت محدود)

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۴/۰۹
فروش پرینترهای سه بعدی

فروش پرینترهای سه بعدی

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
مشاور صنایع

مشاور صنایع

ارسال شده در : ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
بازرگان حساب پاسارگاد

بازرگان حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

وکیل پایه یک وکارشناس ارشد حقوق

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
داوری در دعاوی وقراردادها

داوری در دعاوی وقراردادها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
مشاور حقوقی در شرکت ها

مشاور حقوقی در شرکت ها

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۰۳
شرکت عمران حساب پاسارگاد

شرکت عمران حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
شرکت عمران حساب پاسارگاد

شرکت عمران حساب پاسارگاد

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

نشست مقامات عالی رتبه ایران و آلمان

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
شرکت پارس فناوران خوارزم

شرکت پارس فناوران خوارزم

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
شرکت پارس فناوران خوارزم

شرکت پارس فناوران خوارزم

ارسال شده در : ۱۳۹۴/۰۷/۰۹


Copy

فنی مهندسی علم و وصنعت خواجه نصیر

مطالب مرتبط

ثبت شکایات

قوانین آگهی نامه

قوانین وبسایت

 

logo-samandehi

دارای پروانه نشر از مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آدرس : ایران - تهران، زعفرانیه

صندوق پستی 1458-19395

تلفن :

+982122750210

+982122750380

+982122750430

نمابر:

+982122750569

همراه:

+989128361805

ایمیل:

info@sanatiran.com

وبسایت:

www.sanatiran.com

عضویت در خبرنامه

... و یا ایمیل خود را وارد کنید.

 
تماس با ما

*نام:

ايميل:

*پيام: